Webinar "Exploiting SERS with portable instruments for seawater & in situ seafood assessment"

Departamentul de Fizica Biomoleculara anunta webinarul "Exploiting SERS with portable instruments for seawater & in situ seafood assessment" prezentat de catre d-na. Conf. dr. Simona Cinta Pinzaru. Webinarul se va desfasura in data de 11 aprilie 2017 la orele 17:00 (11:00 AM EDT). Gasiti aici alte informatii. Accesul la webinar de pe un dispozitiv mobil sau PC presupune inregistrarea prealabila (exista un formular in pagina de mai sus).

Concursuri didactice 31 ianuarie - 1 februarie 2017

Rezultatele concursurilor didactice desfasurate in perioada 31 ianuarie - 1 februarie 2017 se gasesc aici:

Concursul de fizica pentru liceeni "Augustin Maior"

Concursul "Augustin Maior", organizat in fiecare an de Facultatea de Fizica, se adreseaza elevilor de liceu pasionati de fizica. Participantii la acest concurs au posibilitatea de a fi admisi la facultatea noastra dupa criterii speciale.
Editia de primavara, 2016-2017, se va desfasura sambata, 1 aprilie 2017.
Mult succes tuturor participantilor!

Oferta job inginer/fizician

Compania Hella Romania, cu sediul in Timisoara isi extinde portofoliul spre "proiectare componente optice pentru senzori din industria auto". Din acest motiv este nevoie de un inginer/fizician sprecializat sau doritor sa se specializeze pe aceast domeniu.
In acest context, doctoranzi, masteranzi, studenti in ani terminali sau absolventi interesati de aceasta specializare sunt asteptati sa aplice. Cerintele postului se gasesc la aceasta adresa.

"Talentschmiede Unternehmensberatung AG: special career possibilities"

Oferte de cariera:

Informatii suplimentare pot fi gasite aici: http://career.talentschmiede.com/

Evenimente din ultima perioada:

Inventie medaliata cu aur la Salonul International de Inventica Geneva 2016

Inventia “Dispozitive si metoda pentru etansarea rotoarelor port proba pentru Rezonanta Magnetica Nucleara” realizata de catre lect. dr. Flaviu Turcu, prof. dr. Simion Simon si ing. Vasile Muresan de la Facultatea de Fizica a cucerit medalia de aur la Salonul International de Inventica Geneva 2016. Inventia se refera la o metoda si dispozitivele aferente pentru etansarea containerelor port-proba utilizate în rezonanta magnetica nucleara efectuata în cazul rotirii acestor containere la un unghi fata de directia câmpului magnetic aplicat. Inventia a fost premiata tot cu medalia de aur si de catre delegatia Croatiei. In acest an salonul a gazduit 695 de expozanti, veniti 40 de tari de pe toate cele 5 continente, care au prezentat 1000 de inventii.
Felicitari echipei!

Lector univ. dr. Flaviu Turcu, cadru didactic al departamentului de Fizica Biomoleculara de la Facultatea de Fizica a UBB, printre castigatorii premiilor R&D100

In calitate de membru al echipei de cercetare de la Pacific Northwest National Laboratory dl. lector univ. dr. Flaviu Turcu, cadru didactic al departamentului de Fizica Biomoleculara, se afla printre castigatorii premiilor R&D100. Premiile "R&D100 Awards" cunoscute in lumea cercetatorilor si ca “Oscarurile Inventicii” premiaza de peste 53 de ani produsele tehnologice de top introduse in anul precedent. Echipa de la Pacific Northwest National Laboratory a fost recompensata pentru Pressurized Magic Angle Spinning (PMAS) Technology for Nuclear Magnetic Resonance (NMR) Spectroscopy, patent realizat de o echipa de 5 cercetatori.
Felicitari colegului nostru si multe realizari viitoare!

Sambata experimentelor 16 aprilie 2016

Facultatea de Fizica a organizat sambata 16 aprilie 2016, evenimentul "Sambata experimentelor"- gasiti aici afisul in limba romana, si in limba maghiara. Ca de fiecare data, au fost prezentate experimente si demonstratii spectaculoase din lumea fizicii.
Va asteptam si anul viitor!

ESM 2015

European School on Magnetism 2015 s-a desfasurat in perioada 24 august - 4 septembrie 2015 la Cluj-Napoca. Alaturi de Institut NEEL-Grenoble, facultatea noastra se numara printre organizatori. Evenimentul a constituit o oportunitate excelenta, mai ales pentru tinerii cercetatori si studenti, pentru aprofundarea studiilor in domeniu. Au fost prezenti peste 100 de participanti din 27 de tari. Informatii complete se afla la: http://magnetism.eu/28-esm-2015.htm?school= .

Ecouri ale evenimentului in media clujeana: